18.06.2009

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 990/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Stanisław Nowakowski /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Bd 908/07 w sprawie ze skargi [...] S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie przekazania spraw dotyczących rekultywacji gruntów według właściwości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

[...] S.A. z siedzibą w W. wystąpiła do Starosty Lipnowskiego z wnioskiem o dokonanie na podstawie art. 102 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 ze zm. zwana dalej POŚ) rekultywacji gruntów, objętych działkami o numerach ewidencyjnych:

- [...], [...], [...] położonych we wsi W., gm. T., stanowiących własność C. S.,

- [...] i [...] położonych w miejscowości K. R., gm. T., stanowiących własność T. i A. S.,

- [...] położonej w miejscowości K. R., gm. T., stanowiącej własność W. i M. M..

Zawiadomieniami z dnia 26 października 2005 r. Starosta Lipnowski wszczął z urzędu postępowania w sprawie rekultywacji gruntów.

Decyzjami z dnia [...] lutego 2007 r., Starosta Lipnowski umorzył postępowanie w przedmiotowych sprawach jako bezprzedmiotowe. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że ostateczną decyzją z dnia [...] grudnia 1996 r., Kierownik Urzędu Rejonowego w L. zobowiązał inwestora [...] S.A. do zrekultywowania przekształconych gruntów, zdjęcia wierzchniej warstwy uprawowej i wykorzystania jej do rekultywacji oraz przystosowania gruntów do ponownego zagospodarowania. Organ wskazał także, że między właścicielami nieruchomości i inwestorem nie doszło do porozumienia w sprawie rekultywacji. Uznał, że starosta nie ma obowiązku wydania decyzji administracyjnej zobowiązującej do przeprowadzenia rekultywacji, gdyż taki obowiązek wynika z mocy samego prawa, a ściślej z treści art. 102 ust. 3 ustawy POŚ. Jedynie proces rekultywacji powinien zostać podjęty zgodnie z warunkami decyzji określającej zakres, termin i sposób przeprowadzenia rekultywacji, wydanej na podstawie art. 106 ust. 2 ustawy POŚ. W tej sytuacji, zdaniem starosty, brak jest podstaw do orzekania w formie decyzji administracyjnej o obowiązku rekultywacji, skoro taki obowiązek wynika wprost z mocy prawa. Ewentualne zaś rozliczenia pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rekultywacji można dochodzić na drodze postępowania cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne