Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. I OSK 1161/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2008 r. sygn. akt II SAB/Wa 31/08 w sprawie ze skargi M. S. na bezczynność Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przedmiocie odwołania - wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy z dnia [...] października 2007 r. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 czerwca 2008 r. sygn. akt II SAB/Wa 31/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi M. S. zobowiązał Centralną Komisję Lekarską Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do rozpatrzenia jego odwołania z dnia 2 października 2007 r. w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W dniu 25 lipca 2006 r. Dyrektor Biura Kadr ABW wystawił M. S. kartę skierowania do Regionalnej Wojskowej Komisji Lekarskiej nr 14 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku (zwanej dalej RKL nr 14 ABW w Gdańsku) w celu określenia stanu zdrowia skarżącego, ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby, związku schorzeń ze służbą i ewentualnej grupy inwalidzkiej. W związku z niezgłoszeniem się skarżącego na badania lekarskie, pomimo dwukrotnego pisemnego ponaglenia, Przewodniczący RKL nr 14 ABW poinformował Dyrektora Biura Kadr ABW w Warszawie pismem z dnia 18 grudnia 2006 r. o zakończeniu czynności komisyjnych bez wydania orzeczenia i uznaniu sprawy za zamkniętą. W dniu 28 czerwca 2007 r. M. S. wystąpił do Przewodniczącej RKL w Gdańsku o wyznaczenie terminu komisji lekarskiej. W odpowiedzi na to wystąpienie Przewodnicząca RKL nr 3 ABW w Gdańsku poinformowała skarżącego, iż z uwagi na brak skierowania nie ma podstaw do wszczęcia procedury orzeczniczej. Natomiast przy piśmie z dnia 19 września 2007 r. RKL nr 3 ABW w Gdańsku przesłała skarżącemu kopię powołanego wyżej pisma z dnia 18 grudnia 2006 r. dotyczącego zakończenia czynności komisyjnych bez wydania orzeczenia. Skarżący złożył następnie wniosek z dnia 2 października 2007 r. do Centralnej Komisji Lekarskiej ABW, w którym wezwał do usunięcia naruszenia prawa poprzez ponaglenie RKL ABW nr 3 lub wniósł zażalenie na RKL ABW nr 3 w Gdańsku, albo alternatywnie wniósł odwołanie (wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy) w przypadku nieuwzględnienia pkt 1 wniosku. Wyjaśnił przy tym, iż po zakończeniu leczenia szpitalnego lekarz prowadzący wyda opinię w zakresie dalszej przydatności do służby. Pismem z dnia 10 października 2007 r. CKL ABW poinformowała skarżącego, iż pismo z dnia 18 grudnia 2007 r. nie stanowiło decyzji administracyjnej, a odstąpienie od dalszych czynności orzeczniczych związane było z nieobecnością w wyznaczonych przez Komisję terminach badań. W tym stanie sprawy M. S. wniósł skargę na bezczynność CKL ABW w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 2 października 2007 r. podkreślając, iż jego zdaniem pismo z dnia 18 grudnia 2006 r. RKL nr 14 ABW w Gdańsku stanowiło w rzeczywistości decyzję administracyjną, ponieważ zawierało elementy niezbędne do zakwalifikowania tego pisma jako decyzję. Wniesione więc przez niego odwołanie - wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, powinien być zbadany, a sprawa ponownie rozstrzygnięta przez CKL ABW.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty