Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2009 r., sygn. II OSK 1313/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 2234/07 w sprawie ze skargi E. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 czerwca 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 2234/07, oddalił skargę E. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] września 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] września 2007 r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 22 sierpnia 2007 r. o wymeldowaniu z pobytu stałego E. G. z lokalu nr [...] przy ulicy [...] w Warszawie.
W uzasadnieniu Wojewoda wskazał, że po przeprowadzeniu na wniosek Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej "[...] " postępowania wyjaśniającego Prezydent m.st. Warszawy decyzją z dnia 22 sierpnia 2007 r. orzekł o wymeldowaniu E. G. z wymienionego lokalu. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji i stwierdził, że podniesione w odwołaniu argumenty nie zasługują na uwzględnienie. Przede wszystkim wyjaśnił, że zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Zdaniem Wojewody w sprawie ten warunek został spełniony, bowiem w stosunku do E. G.j została orzeczona w dniu [...] listopada 1996 r. eksmisja, którą [...] czerwca 2007 r. Komornik Sądowy Rewiru I przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ wykonał. Po wykonaniu eksmisji lokal został przejęty i zabezpieczony przez Spółdzielnię "[...] ". Organ odwoławczy zaznaczył, że zgodnie z przyjętą przez sądy administracyjne linią orzeczniczą wykonanie wyroku sądu orzekającego eksmisję jest równoznaczne z opuszczeniem lokalu w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 wymienionej ustawy. Nadto podkreślono, że organ administracji publicznej nie może kwestionować wyroku sądowego, a ewidencja ludności polega wyłącznie na rejestracji stanu faktycznego stąd też zdaniem organu podnoszone przez odwołującego się argumenty nie mogły mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty