Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. II OSK 1472/11
Dnia 18 grudnia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2011 roku, sygn. akt IV SA/Wa 2240/10 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] października 2011 roku, nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 lutego 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. W. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
W motywach wyroku Sąd przestawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że decyzją z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy orzekł o wymeldowaniu Z. W. z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. [...] w W., wskazując, iż wobec lokatorów omawianego lokalu na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej [...] wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa została orzeczona eksmisja. Eksmisją objęci zostali: A. Z., E. Z., M.Z. z prawem do lokalu socjalnego, S. Z. i D. Z. bez prawa do lokalu socjalnego. Sąd oddalił powództwo wobec Z. Z. (która używała tego nazwiska, podczas gdy faktycznie nosiła nazwisko W.). Na podstawie wyroku Komornik Sądowy dokonał czynności egzekucyjnych w dniu 17 grudnia 2009 r. Mimo dokonania tych czynności lokatorzy objęci wyrokiem nadal przebywali w spornym lokalu. Przed sądem powszechnym rozpoznawane były skargi na czynności komornicze.
Organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, wymeldowanie decyzją administracyjną następuje w sytuacji, gdy osoba, co do której prowadzone jest postępowanie opuściła przedmiotowy lokal bez wykonania obowiązku wymeldowania się. Przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca zameldowania jest spełniona, jeżeli osoba fizycznie nie przebywa w lokalu, w którym poprzednio miała zorganizowane centrum życiowe. Zameldowanie zgodnie z art. 9 ust. 2b ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych służy jedynie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w danym lokalu. Ponadto, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego miejscem pobytu stałego jest lokal mieszkalny, w którym koncentrują się wszystkie codzienne sprawy, miejsce gdzie się przebywa, wypoczywa i prowadzi gospodarstwo domowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty