Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1225/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędzia WSA del. Jerzy Siegień Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Rz 542/07 w sprawie ze skargi R. E. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2008 r., sygn. akt II SA/Rz 542/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R. E. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.
Jak wynika z akt sprawy, R. E. wnioskiem z dnia 12 listopada 2006 r., skierowanym do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwrócił się o przyznanie mu uprawnień kombatanckich, przedkładając m.in. rekomendację Zarządu Krajowego w Przemyślu Ogólnopolskiej Federacji Autonomicznych Związków Kombatanckich oraz Stowarzyszeń Martyrologicznych, z których wynika, że w latach 1943-1944 na polecenie stryja A. E. - dowódcy jednego z oddziałów Armii Krajowej w rejonie S. - przenosił informacje wraz ze swoim kuzynem S. E.
Decyzją z dnia [...] marca 2007 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił R. E. przyznania uprawnień kombatanckich uznając, że działalność wnioskodawcy w wymienionym okresie nie była działalnością kombatancką w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r. Nr 42 poz. 371 ze zm.). Wnioskodawca nie posiadał stopnia wojskowego, pseudonimu, jak też nie mógł składać przysięgi wojskowej, gdyż w 1943 roku miał [...] lat. Organ wskazał, że działalność ta mogła mieć charakter pomocniczy, jednak nie może być utożsamiana z pełnieniem służby w polskich podziemnych formacjach i organizacjach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty