Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I OSK 313/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec Tomasz Zbrojewski Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 grudnia 2008 r. sygn. akt IV SA/Po 283/08 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odsetek od uposażenia i świadczenia potrąconego przy wypłacie uposażenia 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. zasądza od R. S. na rzecz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 23 grudnia 2008r., sygn. akt IV SA/Po 283/08, uchylił decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień Poznań z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie w przedmiocie odsetek od wypłaconego uposażenia i świadczenia potrąconego przy wypłacie uposażenia.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym sprawy.
Dowódca Wojsk Lądowych decyzją z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] stwierdził nieważność decyzji Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (dalej POW) z dnia [...] listopada 2002 r. nr [...] o wypowiedzeniu R. S. stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.
Następnie Wojskowy Komendant Uzupełnień Poznań 1 decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] odmówił przyznania R. S. odsetek od wypłaconego uposażenia. Powołał się przy tym na regulację zawartą w art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm. - dalej jako: ustawa z dnia 11 września 2003 r. lub ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych) oraz art. 476 i 481 k.c. Wskazał też, iż po stwierdzeniu nieważności decyzji o wypowiedzeniu stosunku służbowego żołnierzowi wypłacono bez zbędnej zwłoki zwaloryzowane indywidualnie należności. Ponadto w okresie od zwolnienia ze służby do przywrócenia do służby żołnierz otrzymał dwunastomiesięczne uposażenie, emeryturę wojskową oraz odprawę wojskową w wysokości 50 - 75 % uposażenia. Po przywróceniu do służby wymieniony świadczeń tych nie zwrócił. Jego roszczenie o odsetki jest zatem nieuzasadnione zwłaszcza, że pobrał on z góry roczne uposażenie przez pierwszy rok po rozwiązaniu z nim stosunku służbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty