08.10.2009

Wyrok NSA z dnia 8 października 2009 r., sygn. II OSK 427/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia NSA Teresa Kobylecka /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 8 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 lipca 2008 r. sygn. akt II SA/Gd 75/08 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 30 lipca 2008r., sygn. akt II SA/Gd 75/08 uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] października 2007r. oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Gdyni z dnia [...] października 2002r. ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu działek nr 280 i 282 położonych przy ul. [...] w G. dla inwestycji polegającej na realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, trzykondygnacyjnego, podpiwniczonego wraz z infrastrukturą.

W uzasadnieniu Sąd powołał się na ocenę prawną wyrażoną w niniejszej sprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 13 czerwca 2007r., sygn. akt II SA/Gd 255/07, która na mocy art. 153 p.p.s.a. wiąże Sąd i organy administracji publicznej. W wyroku tym Sąd wyraził pogląd, że "ocena zgodności z prawem decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji (zrealizowanej w znacznej części) winna być dokonywana na podstawie przepisów prawa oraz planu miejscowego, obowiązujących w dacie wydania ostatecznej decyzji SKO w Gdańsku z dnia 18 sierpnia 2003r. Ta bowiem ostateczna decyzja była podstawą wydania pozwolenia na budowę".

W dniu wydania wskazanej przez Sąd ostatecznej decyzji SKO w Gdańsku z dnia [...] sierpnia 2003r. dla przedmiotowego terenu obowiązywał miejscowy szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia Gdyni, zatwierdzony uchwałą Rady Miasta Gdyni z dnia 30 listopada 1994r., Nr V/90/94 (Dz.Urz.Woj.Gdańskiego z 1994r., nr 33, poz. 172). Plan ten na terenie Kamiennej Góry, oznaczonym ME - 1 (na którym leży przedmiotowa działka) nie określał linii zabudowy, co przyznał w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy. W związku z powyższym Sąd uznał, że organ nie był uprawniony do jej ustalenia i to nie jako nieprzekraczalnej ze względu na ochronę pasa drogowego drogi publicznej, lecz jako obowiązującej linii zabudowy. O tym, że ustalono obowiązującą, a nie nieprzekraczalną linię zabudowy świadczy zapis w pkt 2b decyzji organu I instancji z dnia 1 października 2002r., że warunkiem lokalizacji inwestycji jest "zachowanie linii zabudowy wg załącznika graficznego do decyzji". Gdyby organowi chodziło o nieprzekraczalną linię zabudowy powinien warunkiem lokalizacji inwestycji uczynić nakaz jej nieprzekraczania, a nie obowiązek jej zachowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne