Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. II GSK 1038/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Andrzej Kuba Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 lipca 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 689/08 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia[...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego po wznowieniu postępowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lipca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W, na skutek skargi J. S., uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2007 r. w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego po wznowieniu postępowania, stwierdzając jednocześnie, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 1998 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 ze zm.), zwanej dalej ustawą, skarżący został powołany na stanowisko komornika sądowego rewiru II przy Sądzie Rejonowym w M. Wcześniej Prezes Sądu Wojewódzkiego w R. na podstawie § 28 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 grudnia 1960 r. o komornikach (Dz.U. z 1961 r. Nr 13, poz. 66 ze zm.) mianował w dniu [...] sierpnia 1997 r. skarżącego J. S. na stanowisko komornika Sądu Rejonowego w M. - na okres sześciu miesięcy, a następnie w dniu [...] listopada 1997 r. - na stałe. Z powodu mianowania go na stanowisko bez wymaganej praktyki komorniczej i złożenia egzaminu, Ministerstwo Sprawiedliwości zawiadomiło w dniu [...] czerwca 2007 r. Prokuraturę Okręgową w R. o możliwości popełnienia przez byłego Prezesa Sądu Wojewódzkiego w R. "przestępstwa określonego w art. 231 k.p.k." Postanowieniem z dnia [...] lipca 2007 r. Prokurator Prokuratury O. w P., działając na podstawie art. 305 k.p.k. odmówił wszczęcia postępowania przygotowawczego ze względu na przedawnienie ścigania przestępstwa z art. 231 k.k. po upływie 5 lat licząc od ewentualnego jego popełnienia w dniu [...] sierpnia 1997 r. Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2007 r. wydanym na podstawie art. 149 § 1 w związku z art. 145 § 1 pkt 2 i art. 145 § 2 oraz art. 150 § 1 k.p.a. Minister Sprawiedliwości wznowił postępowanie w sprawie powołania skarżącego na stanowisko komornika. Następnie decyzją z dnia [...] września 2007 r. uchylił swoją decyzję z [...] lutego 1998 r. i odmówił powołania go na to stanowisko, ponieważ nie spełniał on wymogów formalnych, tj. nie odbył praktyki komorniczej i nie złożył egzaminu komorniczego. Po ponownym rozpoznaniu sprawy decyzję tę utrzymał w mocy i wyjaśnił, że odmowa wszczęcia postępowania karnego z powodu przedawnienia nie stanowiła przeszkody do wznowienia postępowania z uwagi na art. 145 § 3 k.p.a., na podstawie którego w takiej sytuacji ocena popełnienia przestępstwa należy do organu właściwego w sprawie wznowienia postępowania. Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego Minister Sprawiedliwości uznał, że w sprawie doszło co najmniej do niedopełnienia obowiązków przez urzędującego wówczas prezesa Sądu, który jako funkcjonariusz publiczny, wbrew obowiązującym przepisom, powołał skarżącego na stanowisko komornika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty