21.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. II GSK 623/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. R. - J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 stycznia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 2051/07 w sprawie ze skargi J. R. - J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 29 stycznia 2008 r. o sygn. akt VI SA/Wa 2051/07 oddalił skargę J. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy. Decyzją z dnia [...] maja 2007 r. P. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na J. R. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "J." w R., karę pieniężną w wysokości 8500 zł za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem obowiązku wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty oraz za wykonywanie transportu drogowego bez licencji, z wyłączeniem taksówek. Decyzja ta została wydana po przeprowadzeniu w dniu [...] marca 2007 r. w S. kontroli drogowej pojazdu marki Kamaz o numerze rejestracyjnym [...] prowadzonego przez T. C.

Po rozpoznaniu odwołania, w którym skarżący wniósł o uchylenie decyzji organu I instancji w części dotyczącej nałożenia kary pieniężnej w wysokości 8000 zł z tytułu wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji, Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] września 2007 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ podał, że z zebranego materiału dowodowego wynika, że kierowcy ze skarżącym nie łączyła umowa o pracę. Kierowca wykonywał usługę prowadzenia pojazdu na podstawie umowy zlecenia. W związku z powyższym organ przyjął, że przesłanka z art. 4 pkt 4 lit. a/ ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 ze zm.) nie została spełniona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne