22.09.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 września 2009 r., sygn. II GSK 27/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie NSA Maria Myślińska Urszula Raczkiewicz (spr.) Protokolant Elżbieta Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 8 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. i U. "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 358/08 w sprawie ze skargi H. i U. "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 9 października 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 358/08 oddalił skargę Spółki z o.o. H. i U. "[...]" w Z. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] sierpnia 2007 r. poddano kontroli drogowej pojazd marki S. o numerze rejestracyjnym [...], którym kierował K. B. W trakcie kontroli stwierdzono, że pojazd był wyposażony w podświetlany banner reklamowy, na którym widniał napis "E.-L. i nr telefonu [...] i [...]", taksometr fiskalny marki "E. T." oraz we współpracującą z nim kasę rejestrującą. Kierujący pojazdem okazał do kontroli dokumenty kierowcy, zaświadczenie o zatrudnieniu oraz spełnieniu wszystkich wymagań, umowę zlecenia, a także wypis nr [...] z licencji na wykonywanie krajowego transportu osób nr [...] wydany firmie H. i U. "[...]" Spółka z o.o.

Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. Komendant Rejonowy Policji w W. w powołaniu na art. 93 ust. 1 w zw. z art. 92 ust. 1 i ust. 4 w zw. z przepisem lp. 2.9 pkt 1 i pkt 3 załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874), dalej: ustawa o transporcie drogowym, nałożył na spółkę karę pieniężną w łącznej wysokości 10 000 złotych. Według organu I instancji spółka wykonywała przewozy okazjonalne w krajowym transporcie drogowym z naruszeniem zakazu umieszczania lub używania taksometru w pojeździe nie będącym taksówką oraz zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp i innych urządzeń technicznych, o których mowa w art. 18 ust. 5 lit. a) i c) ustawy o transporcie drogowym. Za każde z tych naruszeń wymierzono karę pieniężną w wysokości 5000 złotych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne