Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. II GSK 142/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie NSA Anna Robotowska (spr.) Marzenna Zielińska Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 28 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 2 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 362/08 w sprawie ze skargi P. O. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 2 października 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 362/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę P. O. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Komendanta Rejonowego Policji [...] z dnia [...] lipca 2007 r. o nr [...], którą nałożono na skarżącego karę pieniężną w łącznej wysokości 13000 zł. Organy administracji rozpatrywały sprawę dwukrotnie, bowiem poprzednio wydana decyzja organu I instancji z dnia [...] listopada 2006 r. została uchylona przez organ odwoławczy decyzją z dnia [...] marca 2007 r.
Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] października 2006 r. zatrzymano do kontroli drogowej P. O., kierującego samochodem marki Mercedes Benz (nr rej. [...]), zaś przebieg tego zdarzenia udokumentowano w protokole kontroli nr [...]. W toku kontroli sporządzono dokumentację fotograficzną i stwierdzono, że pojazd skarżącego wyposażony był w urządzenie techniczne w postaci podświetlonego transparentu (lampy) zainstalowanego na dachu pojazdu, na którym widniał napis "[...]". Kierowca okazał wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób wystawionej na rzecz P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. W pojeździe zamontowany był drogomierz marki CEZAR o numerze fabrycznym [...] oraz kasa rejestrująca. Ponadto skarżący okazał do kontroli dokumenty kierowcy, pojazdu, świadectwo wzorcowania, świadectwo sprawdzenia oraz umowę o współpracy z dnia 7 lipca 2006 r. zawartą pomiędzy skarżącym a P. Sp. z o.o. Z kolei w toku postępowania skarżący wyjaśnił, że ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i sam reguluje zobowiązania publicznoprawne, a także okazał dwa paragony fiskalne wystawione na swoje nazwisko. Oznaczało to, że P. O. wykonywał przewóz drogowy osób bez wymaganej licencji z wyłączeniem taksówek (co skutkowało nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 8000 zł), przy czym przewóz ten odbywał się z naruszeniem zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych (co skutkowało nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 5000 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty