13.10.2009

Postanowienie NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. II GSK 97/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędziowie Jan Bała NSA Kazimierz Brzeziński Protokolant Elżbieta Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. S.A. z siedzibą w W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 2116/08 w sprawie ze skargi J. S.A. z siedzibą w W. na czynności kontrolne Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w przedmiocie prawidłowości wydania i realizacji decyzji o przyznaniu koncesji postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 października 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 2116/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. odrzucił skargę oraz postanowił zwrócić skarżącej J. E. S.A. z siedzibą w W. kwotę 200 zł uiszczoną tytułem wpisu od skargi w sprawie ze skargi J. E. S.A. na czynności kontrolne Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego potwierdzone protokołem z kontroli.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w dniu [...] kwietnia 2008 r. na podstawie upoważnienia nr [...], wszczęło czynności kontrolne w spółce J. E. S.A. z siedzibą w W. (dalej: J. E. S.A.), które trwały do dnia [...] czerwca 2008 r. Zakres kontroli obejmował prawidłowość wydania i realizacji decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w przedmiocie przyznania koncesji na obrót paliwami oraz koncesji na magazynowanie paliw dla J. E. S.A. Czynności kontrolne zakończyły się sporządzeniem i doręczeniem skarżącej protokołu kontroli z dnia [...] czerwca 2008 r. W odpowiedzi na protokół kontroli skarżąca złożyła w dniu [...] lipca 2008 r. zastrzeżenia do protokołu kontroli, a w dniu [...] lipca 2008 r., uznając że protokół kontroli i czynności kontrolne CBA podlegają kognicji sądów administracyjnych, wezwała CBA do usunięcia naruszenia prawa w zakresie przeprowadzenia czynności kontrolnych zakończonych, zdaniem skarżącej, nieważnym protokołem kontroli. W dniu [...] sierpnia 2008 r. Szef CBA zajął stanowisko wobec zastrzeżeń do protokołu kontroli uznając je za bezzasadne. Dnia [...] sierpnia 2008 r. skarżącej zostało doręczone wystąpienie pokontrolne z dnia [...] sierpnia 2008 r. Z uwagi na fakt uznania przez Szefa CBA zastrzeżeń do protokołu kontroli za bezzasadne, skarżąca spółka w dniu [...] sierpnia 2008 r. złożyła pisemne wyjaśnienia dotyczące odmowy podpisania protokołu kontroli. W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszeń prawa CBA stwierdziło, iż czynności kontrolne wraz z protokołem kontroli nie podlegają procedurze zaskarżenia do sądu administracyjnego, w związku z czym CBA nie jest właściwe do rozpatrzenia wystosowanego wezwania. Wobec powyższego J. E. S.A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., za pośrednictwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Zarządu Postępowań Kontrolnych, skargę na czynności Centralnego Biura Antykorupcyjnego, potwierdzone protokołem z dnia [...] czerwca 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne