19.01.2023

Postanowienie NSA z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. III OZ 811/22

Administracyjne postępowanie; Właściwość sądu

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 października 2022 r., sygn. akt IV SA/Wr 367/22 w sprawie ze skargi D. N. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu (obecnie Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji) z dnia 29 marca 2022 r., nr rez.2/2022 w przedmiocie powołania do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 11 października 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny

we Wrocławiu stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, jako sądowi właściwemu miejscowo do rozpoznania sprawy. W uzasadnieniu wskazał, że pismem z 13 maja 2022 r. skarżący D. N. złożył za pośrednictwem Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na decyzję w przedmiocie powołania do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych w dniach 4 kwietnia 2022 r.-8 kwietnia 2022 r. Sąd ten zauważył, że z dniem 23 kwietnia 2022 r., zatem po wydaniu i doręczeniu zaskarżonej decyzji, weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r., poz. 655; dalej jako "ustawa."). Zgodnie z art. 777 ust. 3 ustawy wojewódzkie sztaby wojskowe, w tym również Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu, przekształciły się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Zniesiono również szefów wojewódzkich sztabów wojskowych (art. 777 ust. 1 pkt 1). Jak stanowi zaś art. 778 ust. 1 i 3 ustawy, należności i zobowiązania wojewódzkich sztabów wojskowych stały się należnościami zobowiązaniami Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, które wstąpiło we wszelkie prawa i obowiązki wojewódzkich sztabów wojskowych, bez względu na charakter stosunku prawnego, z którego te prawa i obowiązki wynikają. W konsekwencji Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, jako następca prawny Szefa byłego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu, z mocy prawa uprawniony jest do występowania przed sądem administracyjnym w niniejszej sprawie. Siedziba tego organu mieści się w Warszawie.

Sąd pierwszej instancji zwrócił uwagę, że z treści art. 13 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako: "p.p.s.a.") do rozpoznania sprawy właściwy jest wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. Z kolei z treści art. 13 § 3 p.p.s.a. wynika możliwość ustanawiania przez Prezydenta RP w drodze rozporządzenia wyjątków od ogólnych zasad dotyczących właściwości. Taki wyjątek w niniejszej sprawie nie został jednak ustanowiony. W myśl § 1 pkt 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 kwietnia 2003 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich sądów administracyjnych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz.U. nr 72, poz. 652, ze zm.) dla obszaru województwa mazowieckiego właściwy jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne