Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 389/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del Sylwester Golec, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Po 176/07 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 listopada 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, lipiec i sierpień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 180 ( słownie: sto osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 28 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Po 176/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 30 listopada 2006 r. Nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, lipiec i sierpień 2004 r.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 sierpnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił skarżącemu prowadzącemu działalność w ramach przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "H." w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec i sierpień 2004 r. W wyniku kontroli skarbowej stwierdzono bowiem nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego - podatnik odliczył podatek naliczony wynikający z faktur wskazujących na zakup oleju napędowego od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego I.-E. "M." M. Z. w L. Faktury te nie dokumentowały jednak faktycznej sprzedaży oleju napędowego. Z włączonych do akt sprawy wyciągów z protokołów przesłuchań M. Z. i jego konkubiny M. B. przeprowadzonych przez prokuratora oraz pracowników Policji wynikało, że M. Z. wystawiał za wynagrodzeniem faktury VAT "na zamówienie" grupy osób, które dysponowały paliwem pochodzącym z niewiadomych źródeł. M. B. potwierdziła fakt wystawiania "pustych" faktur. Skoro zatem skarżący nie dokonał zakupu paliwa od przedsiębiorstwa "M.", to nie nabył prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, bowiem w świetle § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) faktury wystawione przez przedsiębiorstwo M. Z. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty