26.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 387/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Krystyna Nowak, WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 września 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 749/07 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 24 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 7.200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 26 września 2007 r., I SA/Łd 749/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z 24 kwietnia 2007 roku nr [...] w przedmiocie określenia wysokości podatku od osób fizycznych za rok 1996.

2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji stanie faktycznym: decyzją z 30 marca 2001r. Urząd Skarbowy w Z. określił J. D. podatek dochodowy od osób fizycznych za 1996 rok w wysokości 1.823 943, 50 zł, zaległość w powyższym podatku w kwocie 1.819 336, 80 zł oraz odpowiednie odsetki za zwłokę naliczone za okres od 1 maja 1997r..

Na podstawie przeprowadzonego postępowania kontrolnego i podatkowego organ stwierdził, że podatnik prowadząc w okresie od 20 stycznia do końca 1996r. działalność gospodarzą w zakresie sprzedaży na terenie kraju artykułów pochodzenia zagranicznego (rajstopy, skarpety, pończochy) znacznie zaniżył zadeklarowane przychody i należny podatek dochodowy od osób fizycznych.

W czasie kontroli dokonano spisu z natury wszystkich towarów handlowych podatnika, a także równocześnie towarów należących do A. S., prowadzącej podobną działalność gospodarczą w ramach odrębnej firmy, albowiem jak ustalono towary obu firm były składowane łącznie w pomieszczeniach należących do A. S., przy czym magazynowanie towarów podatnika w tych pomieszczeniach było nieodpłatne. W oparciu o wyniki powyższej kontroli podatkowej oraz przeprowadzoną analizę zebranego materiału dowodowego stwierdzono, że prowadzona przez podatnika w 1996r. podatkowa księga przychodów i dochodów była nierzetelna i nie mogła stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym, w związku z czym podstawa opodatkowania została ustalona w drodze oszacowania. Przy ustaleniu podstawy opodatkowania i określeniu zobowiązania podatkowego organ podatkowy z uwagi na dokonanie remanentu towarów podatnika na dzień 10 czerwca 1996r. przyjął za rozpatrywany rok podatkowy dwa okresy rozliczeniowe, pierwszy od 20 stycznia do 10 czerwca, a drugi od 11 czerwca do końca roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne