Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 1065/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędziowie NSA Krystyna Nowak, WSA del. Tomasz Zborzyński, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1538/07 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie o sygn. I SA/Po 1538/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.
Jak podano w stanie sprawy u podatnika przeprowadzono kontrolę w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. w prowadzonej przez niego firmie Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy "G." J. G. w W. Ustalono, że w dniu 22 lipca 2002 r. miał miejsce pożar pomieszczeń księgowych firmy "G.", w wyniku którego spaliły się dokumenty finansowe, rachunkowe i podatkowe, a także pozostała dokumentacja związana z prowadzeniem firmy . Dokumenty źródłowe zostały w dużej części odtworzone i przedłożone kontrolującym, co potwierdza fakt zgodności wielkości podatku należnego i naliczonego VAT za okres styczeń - maj 2001 r. z danymi wynikającymi z deklaracji VAT-7. Natomiast w pozostałych miesiącach stwierdzono niewielkie różnice pomiędzy danymi wykazanymi w deklaracjach, a wielkościami wynikającymi z odtworzonych rejestrów zakupów. Analiza odtworzonych dokumentów doprowadziła Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej do wniosku, że podatnik zawyżył koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej o kwotę 404.753,72 zł zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki refundowane ze środków pomocy zagranicznej. W trakcie kontroli stwierdzono, że firma "G." nie prowadziła konta księgowego "Kasa krajowych środków płatniczych", z którego wynikałyby operacje gotówkowe jednostki. Ponadto ustalono, że firma wykazała na koncie 702 - "Sprzedaż usług" kwotę 944.215 zł z adnotacją - "art. 21 pkt 46". Powyższą kwotą częściowo sfinansowane zostało z Fundacji "EkoFundusz" wykonanie robót budowlanych w Spółdzielni Mieszkaniowej w L . Roboty te wykonano na podstawie umowy z 1 września 2000 r. zawartej pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową w L. a Konsorcjum (wykonawcą), w skład którego wchodziły Narodowa Agencja Poszanowania Energii z W., Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy "G." (badana jednostka), Przedsiębiorstwo Prywatne "G." z W. (firma żony podatnika). Pełnomocnikiem Konsorcjum został J. G. Przedmiotem powyższej umowy były adaptacja kotłowni i wykonanie kotłowni opalanej słomą w L. (etap I), budowa magazynu słomy w L. (etap II), budowa sieci przesyłowej z rury preizolowanej oraz montaż zaworów termostatycznych z płukaniem instalacji w L. (etap III) i wykonanie ocieplenia ośmiu bloków mieszkalnych w L. (etap IV).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty