17.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 70/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Spółki Akcyjnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 września 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 699/08 w sprawie ze skargi K. Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 kwietnia 2008 r., [...] i poprzedzającą ją decyzję z dnia 28 stycznia 2008 r., nr PP II [...], 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz K. Spółki Akcyjnej w W. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 9 września 2008r., sygn. akt I SA/Wa 699/08, oddalił skargę Firmy "K." S.A. we W. - dalej Spółki - na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 14 kwietnia, numer [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

1. 1.W uzasadnieniu Sąd podał, że sprawa wzięła swój początek na skutek wniosku Spółki z dnia 27 września 2006r. złożonego do Naczelnika Urzędu Skarbowego we W. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT. Z wniosku wynikało, że Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa wierzytelności trudne, czyli takie, przy których prowadzone czynności windykacyjne nie przyniosły oczekiwanego skutku, a zaległe płatności nie zostały przez dłużników uregulowane. Pakiety nieściągalnych wierzytelności nabywane są przez Spółkę od swoich klientów w formie cesji bezwarunkowej, z całkowitym przejęciem ryzyka niewypłacalności, a następnie Spółka przeprowadza ich windykacje na własny rachunek i we własnym imieniu. Po nabyciu wierzytelności Spółka zobowiązana jest jedynie do zapłaty określonej w umowie cesji wierzytelności ceny bez żadnych dodatkowych rozliczeń, nie utrzymuje się żadnej więzi prawnej ze zbywającym. Podstawę prawną nabycia wierzytelności przez Spółkę stanowi umowa cesji nie jest natomiast zawierana żadna umowa o świadczenie usług pomiędzy Spółką a zbywcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne