23.04.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 1367/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.B. M.S. - A.B., L.J.P. - spółka jawna w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 25/07 w sprawie ze skargi P.B. M.S. - A.B., L.J.P. - spółka jawna w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do października 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.B. M.S. - A.B., L.J.P. - spółka jawna w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 450 ( słownie: czterysta pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 maja 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego Ś. - A. B.L.J. P. - Sp. jawna w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2004 r. oddalił skargę.

W uzasadnieniu przyjął, że decyzją z 23 sierpnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Przedsiębiorstwu Budownictwa Mieszkaniowego -Ś.- - A. B., L. P. Spółka jawna w B., kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień 2004 r., a także kwotę zobowiązania podatkowego za miesiąc grudzień 2004 r. Oprócz tego organ kontroli skarbowej ustalił Spółce kwoty dodatkowego zobowiązania podatkowego za miesiące lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2004 r., odpowiadające 30% kwoty zawyżenia podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. W odwołaniu od powyższej decyzji Spółka wniosła o uchylenie jej w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego. Podniosła, że przepisy art.109 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; w dalszej części zwanej jako ustawa o VAT), a powołane przez organ kontroli skarbowej jako podstawa prawna ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, są niezgodne z przepisami prawa wspólnotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne