Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. I FSK 1166/08
wykładnia systemowa jak i funkcjonalna nie stoi na przeszkodzie, aby sąd administracyjny na podstawie art. 145 par 1 pkt 1 lit. a) i b) u.p.p.s.a. odmówił stosowanie niekonstytucyjnego podustawowego przepisu, którego odroczono utratę mocy obowiązywania na podstawie art. 190 ust. 3 Konstytucji RP.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 30/08 w sprawie ze skargi P. P. U. P. "P. P." z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P. P. U. P. "P. P." z siedzibą w W. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 26 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 30/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi P. z siedzibą w W. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 listopada 2007 r., nr [...], oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia 12 lutego 2007r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Skarżąca wnioskiem z dnia 13 listopada 2006 r. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, zwracając się z zapytaniem: czy faktury korygujące VAT "in minus" wystawiane przez jednostki organizacyjne w trybie § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798; dalej: rozporządzenie z 25 maja 2005 r.) należy ujmować; w rozliczeniu za miesiąc, w którym była wystawiona pierwotna faktura; w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiono korektę; czy też w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano potwierdzenie odbioru korekty faktury przez nabywcę?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty