Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. I FSK 862/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca)- votum separatum, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R.- A." R.P., M.D.s. c. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1759/06 w sprawie ze skargi "R. - A." R.P., M.D. s. c. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 3 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2004 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28.11.2007 r., sygn. I SA/Wr 1759/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez spółkę cywilną "R." w K. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. o/z w J. G. z dnia 03.10.2006 r. i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia 30.06.2006 r. w przedmiocie określenia prawidłowej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2004 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za ten miesiąc.
Z uzasadnienia do tego wyroku wynika, że skarżąca spółka prowadziła działalność w zakresie sprzedaży używanych samochodów osobowych sprowadzanych m.in. z Niemiec. Spółka dokonywała sprzedaży w systemie marży oraz na zasadach ogólnych mimo to nie prowadziła ewidencji sprzedaży zgodnie z art. 109 ust 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "u.p.t.u.", tj. z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W ewidencji skarżąca spółka w kwocie nabycia towarów uwzględniała wartość podatku akcyzowego. W związku z tym organy podatkowe stwierdziły w oparciu o art. 193 § 3 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) - zwanej dalej "Ordynacja podatkowa" wadliwość prowadzonej przez skarżącą spółkę ewidencji dotyczącej kwot nabycia towarów, co stało się podstawą do zakwestionowania prawidłowości ustalania przez podatnika podstawy opodatkowania przy sprzedaży zwolnionej, tj. opodatkowanej marży. Organy wywodziły bowiem, że "kwota nabycia", o której mowa w art. 120 ust 4 nie obejmuje podatku akcyzowego, gdyż jest on odprowadzany do urzędu skarbowego, a nie wpłaca się go do dostawcy rzeczy używanych. Organy zakwestionowały również na podstawie art. 174 u.p.t.u. możliwość zastosowania w stosunku do sprzedaży samochodów używanych nabytych przez skarżącą spółkę przed datą akcesji do Unii Europejskiej a sprzedanych po dniu 01.05.2004 r. procedury opodatkowania marży wprowadzonej w art. 120 ust 4 u.p.t.u. Zdaniem organów taka sprzedaż powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych. Stwierdzone nieprawidłowości w rozliczeniu skarżącej spółki skutkowały ustaleniem na podstawie art. 109 ust 5 w zw. z ust 6 u.p.t.u. dodatkowego zobowiązania podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty