09.07.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. I FSK 724/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 896/07 w sprawie ze skarg J. P. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad i grudzień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1200 (słownie: jeden tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 3 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 896/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi J. P. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 31 maja 2007 r. nr ... i nr ... w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad i grudzień 2005 r.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzjami z 4 grudnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. określił skarżącemu nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za listopad i grudzień 2005 r. w innej kwocie niż wskazana przez stronę. Stwierdzono bowiem, że w rozliczeniu podatku od towarów i usług za te miesiące skarżący dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie paliwa, w których jako wystawca figuruje O. S.A. Stacja Paliw nr ... w K., która w tych miesiącach nie wystawiała faktur na rzecz skarżącego. Organ pozbawił podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur, uznając, że były one wystawione przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur.

Po rozpatrzeniu złożonych przez stronę odwołań Dyrektor Izby Skarbowej decyzjami z 31 maja 2007 r. utrzymał w mocy decyzje organu pierwszej instancji. Organ ten wskazał, że na wezwanie organu o przedłożenie kserokopii faktur VAT wystawionych na rzecz skarżącego w listopadzie i grudniu 2005 r. przez stację paliw skarżący oświadczył, że uległy one spaleniu. Wobec tego organ podatkowy zobowiązał skarżącego do przedłożenia duplikatów tych faktur VAT. Co prawda do organu wpłynęły duplikaty faktur, w których jako wystawca figuruje ta sama stacja paliw, jednak przesyłkę nadano bez pisma przewodniego, oznaczając odręcznie nadawcę. W wyniku konsultacji ze stacją paliw ustalono, że nie otrzymała ona pisma skarżącego i nie wystawiła duplikatów spornych faktur VAT. Ponadto poinformowała, że pod numerami faktur nadesłanych do organu podatkowego widnieją dane innych klientów niż skarżącego, nie zgadzały się również daty z numerami faktur oraz kwoty, a pieczątka widniejąca na duplikatach była nieaktualna. Skarżący mimo wezwania nie przedłożył dowodu nadania pisma skierowanego do stacji paliw, argumentując, że przesyłkę nadał listem zwykłym. W ocenie organu odwoławczego skarżący bezpodstawnie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony bowiem faktury, na które się powołuje nie obrazują faktycznych transakcji pomiędzy tymi podmiotami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne