10.12.2008

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. I OSK 1935/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie Sędzia NSA Izabella Kulig- Maciszewska (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 września 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 873/07 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] o wypowiedzeniu stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 września 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 873/07 oddalił skargę K. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] marca 2007 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności wypowiedzenia stosunku służbowego .

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Minister Obrony Narodowej zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] listopada 2006 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] marca 2003 r. o wypowiedzeniu sierż. sztab. K. K. stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 26 lipca 2002 r., nr PF-309/Org./P-4 w sprawie przeformowania Wojskowych Komend Uzupełnień stanowisko służbowe, które zajmował K. K. uległo likwidacji. W związku z zaistniałymi okolicznościami zainteresowanemu zaproponowano wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe [...] w [...] Brygadzie Kawalerii [...] (stopień etatowy: [...]; grupa uposażenia: [...]). K. K. odmówił przyjęcia proponowanego stanowiska służbowego.

Ponadto, Organ zaznaczył, że podlegające kontroli nadzorczej wypowiedzenie nie zawiera wad wymienionych w art. 156 § 1 k.p.a., dających podstawę do stwierdzenia nieważności tego rozstrzygnięcia. Wskazano, że decyzja Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] marca 2003 r. weszła do obrotu prawnego, w dniu jej doręczenia żołnierzowi, tj. w dniu [...] maja 2003 r. Obowiązująca wówczas ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewidywała dziewięciomiesięczny okres wypowiedzenia stosunku służbowego. Żołnierz zawodowy był zatem szczególnie chroniony. Zgodnie z art. 79 ust. 5 powołanej wojskowej ustawy pragmatycznej, termin wypowiedzenia rozpoczął bieg od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypowiedzenia tj. w analizowanej sprawie od [...] czerwca 2003 r. W zaistniałej sytuacji upływ biegu dziewięciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, przypadł już po dniu faktycznego zakończenia procesu przeformowania jednostki wojskowej. Uznano, że rozkaz Szefa Sztabu Generalnego z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie przeformowania Komend Uzupełnień wszedł w życie w dniu jego wydania, tj. 26 lipca 2002 r., mimo że jego wykonanie nastąpiło dopiero z dniem 31 października 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty