06.06.2008 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 156/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz ( spr.) sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gd 300/07 w sprawie ze skargi kasacyjnej Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2007 r. sygn. akt III SA/Gd 300/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] Nr [....] w przedmiocie choroby zawodowej .

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. decyzją z dnia [...], Nr [...], na podstawie art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.), stwierdził u B. K.-Ć. chorobę zawodową - [...], wymienioną w poz. [...] pkt [...] załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

Decyzją z dnia [...], Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w G., po rozpatrzeniu odwołania Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w L., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy powołał się na treść karty oceny narażenia zawodowego, z której wynika, że B. K.-Ć. w latach [...]-[...] była zatrudniona w Szpitalu Powiatowym w L. jako pielęgniarka oddziału chirurgicznego, gdzie miała kontakt z materiałem zakaźnym. W roku [...] była hospitalizowana w w/w szpitalu z powodu [...]. Nadto, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy - Poradnia Zakaźnych Chorób Zawodowych w G. w uzasadnieniu orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej wskazał, że w okresie zatrudnienia B. K.-Ć. panowała epidemia zachorowań na [...], a strona zachorowała na jawną klinicznie postać [...]. Stwierdził także, iż kontakt z chorymi na [...] oraz możliwość skaleczeń sprzętem medycznym skażonym krwią ludzką stwarzały duże prawdopodobieństwo zakażenia wirusem [...]. Jednocześnie organ drugiej instancji ustalił, że w/w dokumenty wydane zostały przez uprawnione podmioty. Wobec powyższych ustaleń oraz braku możliwości jednoznacznego udokumentowania innych źródeł zakażenia przyjęto, że kilkuletnie wysokie ryzyko zawodowe, codzienny kontakt z potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym pozwala stwierdzić z wysokim prawdopodobieństwem zawodowe tło choroby. Dodano, iż pracownicy służby zdrowia zaliczani są do grupy wysokiego ryzyka zakażenia wirusami hepatotropowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne