Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 782/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Jolanta Sikorska Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej z udziałem Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie W. M. sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1373/06 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 listopada 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie sygn. akt VII SA/Wa 1373/06 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie pozwolenia na budowę .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : Decyzją Wojewody M. z dnia [...], znak: [...], odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...], znak: [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej [...] Spółki z o. o. pozwolenia na budowę obejmującego przebudowę strychu wraz ze zmianą konstrukcji dachu w budynku zlokalizowanym na działce Nr [...] przy ul[...] w K.
Wymieniona decyzja Wojewody M. zapadła po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lipca 2005 r., sygn. akt VII SA/Wa 1540/04, którym uchylono wydane wcześniej decyzje Wojewody M. z dnia [...], znak: [...] i utrzymującą ją w mocy decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] o stwierdzeniu nieważności w/w decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] zatwierdzającej projekt budowlany . Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu tego wyroku wskazał, że samo powołanie się na naruszenie Polskiej Normy w zakresie odległości przewodów kominowych od ścian sąsiednich nie jest wystarczającą podstawą do przyjęcia rażącego naruszenia prawa, ponieważ Polskie Normy nie są bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Sąd wyraził też pogląd, że o naruszeniu uzasadnionego interesu sąsiada, wyrażonego w art. 5 ust. 1 pkt 6 Prawa budowlanego, można mówić wówczas, jeżeli wykazany zostanie związek przyczynowo-skutkowy między wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę a naruszeniem bezpieczeństwa użytkowania sąsiedniego obiektu , co w okolicznościach wówczas badanej przez Sąd sprawy nie zostało wykazane przez organy nadzoru budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty