Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. II OSK 805/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 662/05 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 8 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 662/05 po rozpatrzeniu skargi E. S. uchylił decyzję Wojewody M. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza C. z dnia [...] lutego 2005 r. w przedmiocie wymeldowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Burmistrz C. decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...], na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku K. S. orzekł o wymeldowaniu E. S. z pobytu stałego w budynku nr [...] przy ul. [...] w C. W motywach wskazał, że wymieniona od 5 lat nie zamieszkuje pod powyższym adresem zameldowania, gdyż przebywa u swojej córki G. K. w lokalu przy ul. [...] w C. W odwołaniu E. S. wyjaśniła, że przedmiotowy budynek faktycznie opuściła w 2000 r., gdyż chciała pomalować mieszkanie. Nie przypuszczała, że jej syn K. S. pod pretekstem remontu, będzie chciał ją usunąć z zajmowanego przez nią lokalu. Syn dotychczas nie zakończył rozpoczętego remontu, a pozostawione przez nią rzeczy oraz część mebli z mieszkania usunął. Wojewoda M. decyzją dnia [...] kwietnia 2005 r. rozstrzygnięcie organu I instancji utrzymał w mocy. Wskazał przy tym, że na omawianej podstawie organ może wymeldować osobę, która bez wymeldowania opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego. E. S. bezspornie od 5 lat nie zamieszkuje w miejscu stałego zameldowania i przebywa u córki, co potwierdziła również kontrola dyscypliny meldunkowej przeprowadzona przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji. Należy zatem uznać, że wymieniona opuściła miejsce pobytu stałego, zerwała całkowity kontakt z dotychczas zajmowanym lokalem i skoncentrowała swoje centrum życiowe poza miejscem pobytu stałego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty