Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2009 r., sygn. II OSK 522/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 września 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 712/04 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] maja 2004 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku meldunkowego (zameldowania) oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 września 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. M. na decyzję Wojewody Śląskiego z [...] maja 2004 r. w przedmiocie zameldowania.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy. Wnioskiem z 18 lipca 2002 r. P. D. wystąpił o zameldowanie w lokalu mieszkalnym położonym w K. przy ul. [...]. Decyzją z [...] stycznia 2004 r. Prezydent Miasta Katowice orzekł o zameldowaniu P. D. na pobyt stały pod wymienionym powyżej adresem stwierdzając, że wnioskodawca spełnił warunek wydania decyzji zgodnej ze złożonym żądaniem, którym jest faktyczne zamieszkiwanie pod adresem podanym we wniosku meldunkowym.
W wyniku rozpoznania odwołania wniesionego przez J. M., będącego współwłaścicielem budynku przy ul [...], Wojewoda Śląski decyzją z [...] maja 2004 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 47 ust. 2 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 87, poz. 960 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ odwoławczy stwierdził, że przeprowadzone postępowanie administracyjne potwierdziło, iż P. D., będący współwłaścicielem nieruchomości położonej w K. przy ul. [...], zamieszkiwał w lokalu nr [...]. Zameldowanie osoby na pobyt stały w określonym lokalu uzależnione jest od spełnienia przesłanki faktycznego zamieszkiwania w takim lokalu. Przesłanka ta w rozpoznawanej sprawie została spełniona, w związku z czym brak było podstaw, by złożony wniosek w przedmiocie zameldowania mógł zostać rozpatrzony negatywnie. Według Wojewody Śląskiego, legalność zajęcia lokalu mieszkalnego przez jednego ze współwłaścicieli budynku nie podlega kognicji organów administracji publicznej. Spór w tej kwestii może rozstrzygnąć jedynie sąd powszechny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty