12.01.2009

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 1760/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 maja 2007 r., sygn. akt III SA/Wr 489/06 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 maja 2007 r. (sygn. akt III SA/Wr 489/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M. M. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] lipca 2006 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Wrocławia z dnia [...] czerwca 2006 r. o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego w lokalu znajdującym się przy ul. [...] w W..

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, iż podstawę materialnoprawną zaskarżonej decyzji stanowi art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., Nr 87, poz. 960 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest obowiązany wydać na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Sąd I instancji ustalił, iż w niniejszej sprawie skarżący opuścił lokal przy ulicy [...] w W. 15 lutego 2003 r. po kłótni z najemcą tego lokalu I. K.. Po tej dacie był on jeszcze kilka razy w przedmiotowym lokalu, lecz - zdaniem Sądu - wizyt tych nie można uznać za zamieszkiwanie. W ocenie Sądu, w świetle dowodów zgromadzonych w postępowaniu cywilnym o przywrócenie skarżącemu naruszonego posiadania oraz w przeprowadzonym przez organy postępowaniu administracyjnym, nieprawdziwe jest oświadczenie skarżącego, że nigdy nie opuścił lokalu przy ul. [...] w W.. Sąd I instancji stwierdził, że sam wyrok sądu cywilnego przywracający mu współposiadanie przedmiotowego lokalu świadczy o utracie tego współposiadania wynikającej z wyprowadzenia się skarżącego z tego lokalu. Stanowi także dowód na okoliczność tego wyprowadzenia się skarżącego. Sąd podkreślił, że mimo uzyskania korzystnego dla siebie wyroku skarżący nie podjął jednak żadnych kroków mających doprowadzić do przywrócenia mu współposiadania tego lokalu. Dopiero na rozprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w dniu 11 maja 2007 r. okazał wniosek złożony w dniu rozprawy w Biurze Podawczym Sądu Rejonowego we Wrocławiu o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi z dnia 5 lipca 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne