Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1607/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Marek Gorski /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 maja 2007 r. sygn. akt II SA/Gl 721/06 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 30 maja 2007 r. sygn. akt II SA/GL 721/06 oddalił skargę J. M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2008 r. wydaną w sprawie wymeldowania z pobytu stałego.
Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskiem z dnia [...] września 2005 r. T. M. wystąpiła o wymeldowanie J. M. z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] w Ż. twierdząc, że wymieniony nie zamieszkuje w nim od 1997 r. Do wniosku dołączyła odpis postanowienia Sądu Rejonowego w Ż. z dnia [...] czerwca 2004 r. sygn. akt [...] o podział majątku wspólnego.
Po rozpatrzeniu tego wniosku Prezydent Miasta Ż. decyzją z dnia [...] maja 2006 r. orzekł o wymeldowaniu J. M. z pobytu stałego. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia powołał przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.) - zwaną dalej ustawą. W uzasadnieniu organ zrelacjonował przebieg postępowania oraz omówił zebrany materiał dowodowy, w tym zeznania świadków: S. K., P. M., M. K., K. K., J. M., G. W. oraz zeznania stron: T. M. i J. M.. Na podstawie czynności wyjaśniających organ ustalił, że J. M. opuścił przedmiotowy lokal przed aresztowaniem, które nastąpiło w dniu [...] maja 1998 r. W ocenie organu opuszczenie lokalu miało charakter dobrowolny i trwały, co potwierdza także informacja Prokuratury Rejonowej w J. Z., która prowadząc przeciwko niemu postępowanie karne ustaliła, że od około roku przed aresztowaniem nie przebywał pod adresem stałego zameldowania. Organ zauważył, że aresztowanie strony nastąpiło w K., zaś postępowanie przygotowawcze prowadził Komisariat Policji w Z.. W postępowaniu J. M. twierdził natomiast, że chodzi mu bardziej o fakt posiadania zameldowania, a nie zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty