17.03.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2008 r., sygn. II GSK 69/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. C. - B. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 stycznia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1707/06 w sprawie ze skargi S. C. - B. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie zmiany zezwolenia na przewóz osób 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz S. C. - B. R. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r. sygn.akt VI SA/Wa 1707/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi S.C. prowadzącego działalność gospodarczą Biuro Rachunkowe na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Prezydenta m. st. Warszawy z dnia [...] kwietnia 2006 r. w przedmiocie negatywnej opinii w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnego przewozu osób w krajowym transporcie drogowym - oddalił skargę.

I

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

S.C. złożył wniosek o zmianę zezwolenia na wykonywanie regularnego przewozu osób w krajowym transporcie drogowym na linii Siedlce -Warszawa przez dodanie trzech kursów dziennie do Warszawy i z Warszawy do aktualnie wykonywanych sześciu.

Prezydent m.st.Warszawy w postanowieniu z dnia [...] kwietnia 2005 r. podniósł, iż do obowiązków władz miasta w zakresie zadań wynikających z art. 7 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. nr 142 z 2001 r. poz.1591) należy zapewnienie sprawnej organizacji ruchu drogowego oraz lokalnego transportu zbiorowego na administrowanym przez siebie obszarze. Z uwagi na te zadania istnieje konieczność ochrony miejskiego układu komunikacyjnego przed zagrożeniami dla płynności ruchu w kluczowych węzach komunikacyjnych w centrum miasta. Dalsze zwiększenie natężenia ruchu grozi paraliżem komunikacyjnym miasta. Planowane kursy pokrywają się, bądź są zbieżne z liniami autobusowymi komunikacji miejskiej oraz z przebiegiem linii i godzinami odjazdów innego przewoźnika. Na trasach objętych wnioskiem kursują też linie tramwajowe. Aktualne usługi komunikacyjne na terenie m.st. Warszawy są dofinansowywane ze środków budżetowych miasta, a planowane kursy stanowią zagrożenie dla istniejących regularnych linii komunikacji miejskiej w świetle art. 22 a ust.1 p.2 lit.a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. nr 204 z 2004 r. poz.2088 z późn. zmianami, zwanej dalej utd). Istnieje możliwość udostępnienia przewoźnikowi przystanków zapewniających pasażerom korzystanie z połączeń do centrum miasta w ramach komunikacji miejskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne