18.04.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. II GSK 58/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 478/05 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

W objętym skargą kasacyjną wyroku z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 478/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oparł się na następująco przedstawionym stanie sprawy.

W dniu 29 listopada 2004 r. funkcjonariusz Policji (młodszy aspirant M. W.) przeprowadził kontrolę samochodu marki A. 200 nr rej. [...] oznakowanego jako taksówka numerem bocznym nr [...]. Kierujący pojazdem K. M. okazał licencję nr [...] na wykonywanie transportu drogowego taksówką o numerze rejestracyjnym [...], a ponadto oświadczył do protokołu kontroli, że wykonuje działalność gospodarczą pod nazwą "K. M. Taxi Osobowe". Wyjaśnił też, że po zmianie samochodu nie dokonał zmiany danych zawartych w licencji w zakresie pojazdu o numerze rejestracyjnym nr rej. [...].

Komendant Miejski Policji w K. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. (z upoważnienia organu podpisał ją aspirant sztabowy M. B.) nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 3000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

Odwołując się od tej decyzji K. M. podniósł, iż w protokole kontroli nie wskazywano na wykonywanie przez niego w dniu [...] listopada 2004 r. transportu drogowego taksówką. Miejsce kontroli (ulica a nie postój) nie świadczy, aby miał chociażby taki zamiar. Ponadto samo poruszanie się niekompletnie oznakowanym samochodem nie jest wystarczającym dowodem do uznania wykonywania przedmiotowej działalności gospodarczej. W okresie poprzedzającym dzień kontroli sukcesywnie dokonywał przystosowania pojazdu do tej działalności zarobkowej. W chwili kontroli okazano dotychczasową licencję oraz ważne świadectwo legalizacji taksometru na kontrolowany pojazd, co umożliwiło kontrolę dokonywania usług świadczonych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w dniu kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne