18.04.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. II GSK 49/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1639/06 w sprawie ze skargi D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 6 grudnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1639/06 oddalił skargę D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonanie transportu drogowego taksówką.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że [...] czerwca 2004 r. skarżącemu została udzielona licencja nr [...] na wykonywanie transportu drogowego taksówką (pojazdem marki Mercedes nr rejestracyjny [...]) na obszarze miasta stołecznego W. Przeprowadzane w 2005 r. wobec tego przedsiębiorcy kontrole wykazały nieprawidłowości w oznakowaniu samochodu (pas boczny żółto-czerwony i herb W. umocowane na magnesy, numer boczny bez białego tła, tabliczki informacyjne o taryfie i opłacie za przejazd 1 km na taryfie 1 umieszczone nietrwale za uszczelkami szyb) oraz braki w wyposażeniu pojazdu, tj. brak egzemplarza przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówką.

Z uwagi na powtarzające się uchybienia, stwierdzane podczas kontroli z równoczesnym nakładaniem na skarżącego kar oraz wystosowaniem ostrzeżenia o skutkach dalszego naruszania przepisów dotyczących wykonywania transportu drogowego, Prezydent m.st. W. decyzją z [...] marca 2006 r. nr [...] cofnął skarżącemu licencję.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] lipca 2006 r. utrzymało w mocy decyzję o cofnięciu licencji. Organ uznał, że suma naruszeń stanowi o rażącym naruszeniu przepisów regulujących sposób oznakowania taksówki oraz przepisów regulujących obowiązek posiadania egzemplarza zbioru stosownych przepisów w pojeździe. Wbrew twierdzeniom skarżącego, uchwały Rady Miasta Stołecznego W., wydane na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601 ze zm.), są przepisami powszechnie obowiązującymi przedsiębiorców wykonujących działalność przewozową taksówkami i obowiązany był się im podporządkować. Specyfika wykonywanych usług na rzecz zakładu pogrzebowego (uczestnictwo w konduktach pogrzebowych) oraz związane z tym wymagania klientów nie zwalniały zatem D. N. z obowiązków dotyczących oznakowania taksówki (trwałe umocowanie bocznego pasa i tabliczek informacyjnych), wprowadzonych na podstawie wspomnianych uchwał.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne