14.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 października 2008 r., sygn. II GSK 372/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 14 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Go 501/07 w sprawie ze skargi B. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 listopada 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę B. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd.

Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że wyrokiem z dnia 8 lutego 2006 r. (sygn. akt II SA/Go 832/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] lipca 2005 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. G. z dnia [...] kwietnia 2005 r. z uwagi na fakt nałożenia na skarżącego kary bez ustalenia w dostateczny sposób stanu faktycznego sprawy i wyjaśnienia, czy w dniu 1 października 2004 r. dokonany przez niego transport samochodu stanowił działalność gospodarczą, czy też wykonywany był prywatnie.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ I instancji, w wyniku oceny dokonanej w dniu 1 października 2004 r. kontroli dokumentów kierowanego przez skarżącego zespołu pojazdów, decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. nałożył na niego karę pieniężną w wysokości 3000 zł za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych, podkreślając, że poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088), a które nie zachodzą w sprawie, każdy przejazd po drogach krajowych zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. wymaga uiszczenia opłaty, niezależnie od tego, czy taki pojazd służy do działalności gospodarczej oraz czy jedzie z ładunkiem czy bez. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w R. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji dodając, że na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 42a ustawy o transporcie drogowym, osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, a które nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, również są obowiązane do uiszczenia stosownej opłaty w przypadku każdego przejazdu po drogach krajowych pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Wskazane w ustawie wyłączenia z obowiązku ponoszenia takich opłat stanowią wyjątki od zasady powszechności ich ponoszenia i nie mogą być interpretowane rozszerzająco.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne