22.07.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. I FSK 883/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 544/06 w sprawie ze skargi J.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 2 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J.J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1.800 zł /słownie: jeden tysiąc osiemset złotych / tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Ol 544/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę J. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 2 października 2006 r. w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2003 r.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. W wyniku przeprowadzonego w firmie J. J. postępowania kontrolnego w zakresie prawidłowości rozliczenia z budżetem państwa, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej stwierdził dokonanie przez podatnika obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z 5 faktur nie przedłożonych do kontroli, a tym samym naruszenie zasady pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), jak również dyspozycji ust. 2 tego artykułu, stosownie do którego kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług. Dyrektor wskazał również na naruszenie zasad przechowywania faktur oraz stwierdził obniżenie przez J. J. podatku należnego VAT o podatek naliczony z 13 faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony. Jak ustalono bowiem w oparciu pismo Urzędu Skarbowego w B. z dnia 9.02.2006 r., wystawca tych faktur - Firma Handlowa "T." S. T. z siedzibą w B. - nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W tych okolicznościach organ kontroli skarbowej, powołując wydany na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przepis § 48 ust. 4 pkt 1 lit a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. uznał, że dokonane przez podatnika odliczenie nie przysługuje. Przepis ten stanowi bowiem, iż w przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne