05.06.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 740/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. P. Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1337/05 w sprawie ze skargi W. P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 września 2005 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz W. P. Spółki z o.o. w P. kwotę 397 zł (słownie: trzysta dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1337/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, oddalił skargę W. Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 września 2005 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu tego wyroku wyjaśniono, że pismem z dnia 17 marca 2005 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z wnioskiem o wydanie w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Pytająca wskazała, że część ponoszonych przez nią kosztów reprezentacji i reklamy kwalifikowana jest do kosztów reklamy niepublicznej przekraczających limit określony w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w przypadku zakupu towarów, których łączna wartość przekracza limit określony w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy należnego podatku VAT z tytułu zakupów przekraczających ten limit. Nadto zadała pytanie, czy jest zobowiązana naliczyć podatek od towarów i usług i czy ma jednocześnie prawo do umniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem, jeżeli przekroczony jest podany wyżej limit. W przypadku zaś odpowiedzi, że spółka nie jest uprawniona do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy należnego podatku VAT z tytułu zakupów przekraczających limit określony w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniosła o odpowiedź w którym momencie spółka traci prawo do obniżenia podatku należnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne