Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. II FSK 186/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), del .WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. G. i P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 października 2006 r. sygn. akt I SA/Po 660/06 w sprawie ze skargi H. G. i P. G. na decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia 27 września 2002 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. G. i P. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 października 2006 r., sygn. akt I SA/Po 660/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę H. i P. G. na decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia 27 września 2002 r., nr (...), w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.

W uzasadnieniu orzeczenia opisując dotychczasowy przebieg postępowania wyjaśniono, że decyzją z dnia 28 czerwca 2002 r. Urząd Skarbowy P. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. z tytułu pobranej przez płatnika, tj. P. S.A. zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego P. G. na podstawie umowy - Pakiet socjalny świadczenia, które zdaniem skarżących korzystało ze zwolnienia określonego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej u.p.d.o.f.

Decyzją z dnia 27 września 2002 r. Izba Skarbowa w P., po rozpatrzeniu odwołania, utrzymała w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że z treści art. 6 Pakietu socjalnego zawartego pomiędzy S. S.A. - jako przyszłym nabywcą przedsiębiorstwa a związkami zawodowymi wynika, iż inwestor udzielił 48 miesięcznej gwarancji zatrudnienia pracownikom spółki P. S.A. W przypadku naruszenia powyższej gwarancji w art. 7 pkt 2 tego Pakietu socjalnego przewidziano dodatkowe świadczenie pieniężne nazwane odszkodowaniem w wysokości równej iloczynowi kwoty miesięcznego wynagrodzenia pracownika z chwili rozwiązania umowy i liczby miesięcy pozostałych do upływu okresu gwarancji zatrudnienia. Jednocześnie zastrzeżono, że powyższe świadczenie nie obejmuje m.in. odprawy przewidzianej w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne