05.03.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2008 r., sygn. I FSK 430/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krzysztof Stanik (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski Protokolant Marcin Wacławik po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej C. - P. S. A. (poprzednio "C. - P. Sp. z o.o. - ZPChr ) w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Kr 190/04 w sprawie ze skargi "C. - P. S. A. Sp. z o.o. - ZPChr w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2003 r., [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad, grudzień 1998 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "C. - P. S. A. w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16.11.2006 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi "C-P" sp. z o.o. w T. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2003 r. utrzymujące w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Skarbowego w K. z dnia 11.08.2003 r., w których określono skarżącej spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług podlegające zwolnieniu od wpłat do urzędu skarbowego za miesiące: maj, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 1998 r.

W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności przybliżono przebieg postępowania przed organami podatkowymi i poczynione w nim ustalenia. W tych ramach wskazano, że spółka jako zakład pracy chronionej korzystała ze zwolnienia od wpłat do urzędu skarbowego należnego podatku VAT określonego w art. 14a ustawy z 08.01.1998 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w spornym okresie) - zwanej dalej "ustawą o VAT". W stosunku do spółki Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął kontrolę skarbową w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za 1998 r. Wynik kontroli ujawnił, że spółka zastosowała zawyżoną stawkę podatku VAT do wykonanych przez nią usług budowlanych w budynku hotelu "K.". Organ, analizując zakres wykonanych robót, a także treść pozwolenia na budowę, tj. decyzji Urzędu Miejskiego w K. z dnia 14.05.1997 r. jednocześnie zatwierdzającej projekt budowlany, stwierdził, że wykonane przez spółkę prace należy zakwalifikować jako budowę w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 07.07. 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 89, poz. 414 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 1998 r.). Organ stwierdził również, że budynek, na którym prace zostały wykonane, zalicza się do zbioru 16 "budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku" podzbioru 165 "Budynki schronisk, moteli i hoteli turystycznych" ujętego w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej "KOB") stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 70 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25.10.1989 r. w sprawie Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Takie zaszeregowanie budynku hotelu "K." powodowało, zgodnie z art. 51 ust 1 pkt 2 lit "a" ustawy o VAT w zw. z poz. 76 załącznika nr 5 do tej ustawy zastosowanie do świadczonych usług stawkę preferencyjną - 7%, a nie jak to uczyniła spółka stawkę podstawową 22%. Zaistniała wiec podstawa do zastosowania art. 33 ust 2 ustawy o VAT, który przewidywał, że w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę albo rachunek uproszczony, w którym wykaże kwotę podatku wyższą od podatku należnego jest obowiązany do jego zapłaty. Spowodowało to również stosownie do art. 14 a ust 5 pkt 3 ustawy o VAT utratę przez spółkę prawa do zwolnienia od wpłat należnego podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne