Wyrok NSA z dnia 29 maja 2008 r., sygn. II FSK 509/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.): Hanna Kamińska (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Lipiec, po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 lipca 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 396/05 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
J. G. wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 11 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/GL 396/05, oddalającego skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2004 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zakwestionowany wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego, przyjętego przez Sąd I instancji:
Dyrektor Izby Skarbowej w K. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia 18 grudnia 2003 r. ustalającą wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu w kwocie 36.382zł i orzekł o wysokości zobowiązania w tym podatku w kwocie 34.911,70zł.
Postępowanie podatkowe zostało wszczęte wobec podatniczki w związku z poniesionymi przez nią wydatkami na zakup samochodów w 1997 r. Ustalono, że Państwo R. i J. G. zawarli w dniu 19 października 1991 związek małżeński, pozostając w małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżonkowie w informacji w sprawie poniesionych wydatków i źródeł dochodu wskazali na wydatek związany z zakupem samochodu marki Tatra oraz na koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Źródłem finansowania poniesionych wydatków były przychody z prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadane oszczędności przechowywane w domu - bez podania ich wysokości. Po dokonaniu weryfikacji informacji o osiągniętych dochodach i wydatkach strony, organ podatkowy stwierdził, iż podatniczka poniosła w 1997 r. wydatki na zakup samochodów: - marki Fiat; - marki Nysa; - marki Kamaz;- marki Tatra - we wskazanych kwotach. W trakcie prowadzonego postępowania strona wyjaśniła, że kwoty przeznaczone na wydatki w 1997 r. pochodziły ze zgromadzonych oszczędności oraz ze sprzedaży samochodów. W związku z tym przeprowadzono analizę transakcji polegających na kupnie i sprzedaży samochodów oraz dokonano wyliczeń dochodów oraz wydatków za poszczególne lata trwania wspólności majątkowej małżonków G. Wzięto pod uwagę okoliczność, że R. G. w toku prowadzonego postępowania, wykazał oszczędności stanowiące majątek odrębny, pochodzący sprzed daty zawarcia związku małżeńskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty