Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. II FSK 1629/06

odsetki otrzymane na podstawie wyroku, z tytułu opóźnienia dłużnika ze spełnieniem świadczenia pieniężnego (art. 481 § 1 kc) stanowią odszkodowanie dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono i jako takie nie są wolne od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 3 b lit. b) updof

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Krystyna Nowak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 335/05 w sprawie ze skargi D. i F. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 3 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od D. i F. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 8.132 (osiem tysięcy sto trzydzieści dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżona przez D. i F. M. decyzję Dyrektora Urzędu Skarbowego w W. wraz z poprzedzającą ją decyzją i orzekł o wstrzymaniu ich wykonania.

Dotychczasowy przebieg sprawy przedstawiał się następująco:

I. F.M. zwrócił się do Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r., składając jednocześnie korektę zeznania na formularzu PIT-37 o wysokości wspólnych dochodów osiągniętych w 2003 r. Podatnik powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym zwolnione są z podatku dochodowego odszkodowania otrzymane na podstawie wyroków sądowych do wysokości określonej tym wyrokiem. Wywodził, że z dniem 1 stycznia 2003 r. nastąpiła zmiana przepisów w podatku dochodowym i ma to istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie. Przed tą datą wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, były odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw, z wyjątkiem opisanych w podpunktach od a) do f) wskazanego przepisu. Od momentu nowelizacji dodano do art. 21 ust. 1, nowy punkt 3b, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku. Zatsm oczywiste jest, iż po zmianie przepisów, odszkodowanie otrzymane na podstawie wyroku sądowego zwolnione jest z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b, natomiast nie ma do niego zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego zdaniem strony to, że Sąd zasądził- od Totalizatora Sportowego Spółka z o.o. na rzecz Pana F.M. odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami powoduje, iż kwota odsetek jako określona w wyroku sądowym, również zwolniona jest z podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne