Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2007 r., sygn. II OSK 900/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Zygmunt Niewiadomski Sędziowie Andrzej Jurkiewicz ( spr.) Teresa Kobylecka Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 3062/01 w sprawie ze skargi Z. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2001 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień wdowy po kombatancie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 3062/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Z. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] września 2001 r. Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień wdowy po kombatancie .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : W dniu 10 lipca 1989 r. przyznano Z. D. uprawnienia przysługujące wdowie po kombatancie . T. D., mąż w/w zmarł w roku 1967 .
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniu 9 marca 2001 zawiadomił Z. D. o wszczęciu postępowania weryfikacyjnego w celu weryfikacji przedmiotowych uprawnień.
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] kwietnia 2001 r., wydaną na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, pozbawił Z. D. uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie, uzasadniając to przyznaniem uprawnień kombatanckich mężowi strony tylko z tytułu utrwalania władzy ludowej w służbie w Milicji Obywatelskiej. W ocenie organu , jakakolwiek działalność w Milicji Obywatelskiej jako organie chroniącym bezpieczeństwo i porządek publiczny, nie może być uznana za działalność kombatancką w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Stwierdzono ponadto, że uprawnienia wdowy po kombatancie mają charakter pochodny, a w związku z tym tylko wówczas przysługują one pozostającemu przy życiu małżonkowi kombatanta, gdyby sam kombatant zachował uprawnienia kombatanckie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty