Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 750/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Jolanta Rajewska (spr.) NSA Jan Paweł Tarno Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. M. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2006r. sygn. akt II SA/Wa 905/04 w sprawie ze skargi L. M. H. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lutego 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 905/04 oddalił skargę L. M. H. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.
Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] oraz utrzymanej nią w mocy decyzji z [...]w przedmiocie zwolnienia mjr L. M. H. ze stanowiska sędziego w Sądzie [...] Okręgu Wojskowego w [...] i wyznaczenia go na stanowisko sędziego w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w [...]. W uzasadnieniu wskazał, że dla oceny, czy zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności powyższych rozstrzygnięć istotne znaczenie ma obowiązujący wówczas stan prawny. Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 lutego 1996 r. w sprawie utworzenia i zniesienia sądów wojskowych oraz określenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz. U. Nr 23, poz. 106) z dniem 30 czerwca 1996 r. zniesiony został Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, w którym sędzią był L. M. H.. Zgodnie art. 26 § 1 i 2 wówczas obowiązującej ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 23, poz. 166, ze zm.), szefów sądów wojskowych, ich zastępców oraz sędziów wyznaczał na stanowisko służbowe, przenosił i zwalniał Minister Obrony Narodowej na wniosek Prezesa Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, w trybie określonym w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych; w razie zwolnienia ze stanowiska wyznaczenie na inne stanowisko sędziowskie powinno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Natomiast § 46 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 lipca 1992r w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych ( Dz.U. z 1992r, Nr 8, poz.31 z póź. zm.), stanowił, iż Minister Obrony Narodowej wyznaczał oficerów w służbie stałej na stanowiska służbowe sędziów w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego i sądach wojskowych, jak również prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury i zwalniał z tych stanowisk. W tej sytuacji Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] - na wniosek Prezesa Izby Wojskowej Sądu Najwyższego - zwolnił L. M. H. ze stanowiska sędziego zniesionego Sądu [...] Okręgu Wojskowego i wyznaczył na stanowisko służbowe sędziego w nowo utworzonym Wojskowym Sądzie Garnizonowym w [...], z zachowaniem stopnia etatowego stanowiska służbowego podpułkownika i grupy uposażenia U-13. Decyzja ta została następnie utrzymana w mocy decyzją z dnia z dnia [...] Powyższe rozstrzygnięcia zgodne były z wówczas obowiązującym stanem prawnym. Dla oceny ich legalności nie ma zaś znaczenia powoływany przez sędziego art.70 § 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz, 753 z póż.zm.), gdyż ustawa ta obowiązuje dopiero od 1 stycznia 1998r. Podobnie w dacie podjęcia powołanych decyzji Ministra Obrony Narodowej nie obowiązywał art.75 § 3 ustawy z 27 lipca 2001r Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1078 ze zm.), a także art.180 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r (Dz.U. Nr 78, poz.483), która weszła w życie dopiero w dniu 17 października 1997r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty