12.09.2007

Wyrok NSA z dnia 12 września 2007 r., sygn. II OSK 887/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 12 września 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Bd 1128/06 w sprawie ze skargi D. B. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę D. B. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. z dnia [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Orzeczeniem z dnia [...] Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w B. utrzymała w mocy orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w G. z dnia [...] którym stwierdzono u skarżącego rozpoznanie schorzeń w postaci: przewlekłego zespołu bólowego kręgosłupa L-S z rwą kulszową lewostronną na podłożu zmian zwyrodnieniowych i przepukliną jądra miażdżystego L4/L5, L5/S1, pourazowego zaostrzenia zespołu bólowego korzeniowego lędźwiowo-krzyżowego z rwą kulszową lewostronną w przebiegu przewlekłego zespołu bólowego L-S na podłożu dyskopatii i przepukliny jądra miażdżystego, otyłość I stopnia i w konsekwencji uznano go za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej (kategoria zdrowia "N"). Jednocześnie stwierdzono, że pourazowe zaostrzenie zespołu bólowego korzeniowo lędźwiowo-krzyżowego z rwą kulszową lewostronną w przebiegu przewlekłego zespołu bólowego pozostaje w związku ze służbą wojskową, zaś pozostałe schorzenia nie pozostają. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w B., powołując się na zgromadzoną w sprawie dokumentację orzeczniczo - lekarską, w tym badanie TK i MRJ kręgosłupa oraz badanie neurologiczne wskazała, że zmiany kręgosłupa mają charakter trwały i powodują objawy neurologiczne o charakterze ubytkowym. W ocenie organu odwoławczego, okresu remisji nie można uznać za wystarczającą przesłankę do zmiany kategorii zdrowia, gdyż rozpoznane schorzenie stanowi przeciwwskazanie do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty