Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1729/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia NSA Janina Kosowska ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 czerwca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 2003/02 w sprawie ze skargi A.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 2 czerwca 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 2003/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], Nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji oraz zasądził na rzecz skarżącego od organu odwoławczego zwrot kosztów postępowania sądowego.
Przedstawiając stan faktyczny rozpoznanej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...], Prezydent Miasta S.-K., po rozpatrzeniu wniosku E. i R. K., ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na rozbudowie pawilonu handlowo-usługowego z częścią mieszkalną o zadaszenie oraz na budowie dojścia z kostki brukowej na działkach o nr geod. [...], [...], [...], [...] przy ul. [...] w S.-K.. W uzasadnieniu stwierdził, że planowane zamierzenie inwestycyjne jest zgodnie z ustaleniami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego. W takiej natomiast sytuacji, stosownie do art. 43 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Organ I instancji wyjaśnił ponadto, że decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Decyzja ta nie upoważnia bowiem do realizacji inwestycji, lecz stanowi jedynie podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Na etapie pozwolenia na budowę inwestor powinien natomiast przedłożyć projekt uwzględniający szczegółowe usytuowanie planowanej inwestycji, która musi być zaprojektowana i zrealizowana w taki sposób, aby nie ograniczała możliwości zabudowy i korzystania z działek sąsiednich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty