Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2003 r., sygn. SA/Bd 2306/03
1. Rolą decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest wytyczenie ogólnych kierunków projektowanej inwestycji budowlanej, które następnie podlegają dalszym szczegółowym ustaleniom przewidzianym w prawie budowlanym i w przepisach wykonawczych, regulujących warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane.
Kwestie dotyczące usytuowania budynku, jego wysokości, kształtu i innych szczegółów architektoniczno-technicznych, jeśli nie wynikają z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, są częścią postępowania o wydanie pozwolenia na budowę, w ramach którego m.in. organ bada czy planowana budowa spowoduje ograniczenie dopływu światła dziennego do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
2. Z reguły, każda inwestycja prowadzona w zwartej zabudowie powoduje uciążliwości i utrudnienia dla sąsiedztwa, co jednak nie oznacza, że wydana w takiej sytuacji decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu narusza prawo.
3. Interesy osób trzecich muszą być brane pod uwagę na etapie prac projektowych i w postępowaniu prowadzącym do wydania pozwolenia na budowę, co nie oznacza, że jest to najważniejsze i jedyne kryterium, jakie organy biorą pod uwagę przy kształtowaniu planowanej inwestycji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty