Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2007 r., sygn. I OSK 1617/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie Małgorzata Borowiec NSA Jacek Chlebny (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lipca 2006r. sygn. akt VI SA/Wa 4/06 w sprawie ze skargi T. F. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywania transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], utrzymującą w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W dniu 15 lipca 2005 r. w S. S. inspektorzy transportu drogowego dokonali kontroli pojazdu marki [...], należącego do T. F., a użytkowanego przez "[...]" s.c. [...] A. F. & T. F.. W toku kontroli przesłuchano w charakterze świadka kierowcę, pobrano wydruk z kasy fiskalnej oraz ujawniono rozkład jazdy i kopie biletów, które kierowca wydawał pasażerom. Na podstawie ujawnionego rozkładu jazdy kontrolerzy ustalili ponadto, że zatrzymanym pojazdem, kierowanym przez osobę nie legitymującą się zezwoleniem na wykonywanie przewozów regularnych, wykonywano na trasie S. S. S. trzy kursy dziennie.
Decyzją z dnia [...] [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, na podstawie art. 93 ust. 1, art. 92 ust. 1, art. 92 ust. 4 oraz lp. 1.2.1. załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 204, poz. 2088 z późn. zm., dalej: u.t.d.), nałożył na T. F. i A. F., wspólników spółki cywilnej "[...]", karę pieniężną w wysokości 6.000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia. Wspólnicy wnieśli o uznanie wydanej decyzji za nieważną, podnosząc, że jest ona obarczona wadami natury formalno-prawnej. Zarzucili organowi brak ustaleń na okoliczności: upublicznienia ujawnionych w toku kontroli rozkładów jazdy, przewozu pasażerów (w czasie kontroli w zatrzymanym pojeździe nie było, poza kierowcą, żadnych osób), podnieśli także zarzut naruszenia art. 79 k.p.a. poprzez brak zawiadomienia o przesłuchaniu świadka, co uniemożliwiło skarżącym ustosunkowanie się do jego zeznań. Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] rozstrzygnięcie organu I instancji utrzymał jednak w mocy, stwierdził bowiem, że z materiału dowodowego bezspornie wynika, iż w chwili kontroli strona wykonywała krajowy zarobkowy przewóz osób przewozy regularne bez wymaganego zezwolenia. Za regularnym charakterem wykonywanych przewozów w ocenie organu przemawiały również wyniki analizy wykresówek z dni poprzednich dzień kontroli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty