18.04.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. I FSK 667/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 2126/05 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 2126/05, mocą którego oddalono skargę A. A. na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W motywach wyroku Sąd przedstawił stan faktyczny sprawy. Wskazał, że zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w Warszawie utrzymała w mocy decyzję z dnia [...], na mocy której Urząd Kontroli Skarbowej w C. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe i zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za wrzesień, październik i grudzień 1997 r., odsetki od tych zaległości i nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za listopad 1997 r., a także ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w tym podatku za listopad 1997 r.

Uzasadniając decyzję organ odwoławczy wskazał, że skarżąca w 1997 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów, artykułów przemysłowych i rolno-spożywczych, przy czym począwszy od dnia 1 września 1997 r., po uprzednim złożeniu oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług skarżąca zarejestrowała się jako podatnik tego właśnie podatku. Przeprowadzona przez organy skarbowe kontrola wykazała, że podatniczka w sposób nieprawidłowy ewidencjonowała zakupy od podatników zwolnionych podmiotowo z podatku VAT, co miało te następstwa, że rejestr zakupów VAT za wymienione miesiące 1997 r. nie zawierał prawidłowych danych niezbędnych do sporządzenia deklaracji podatkowej i tym samym nie odpowiadał wymogom stawianym przez art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej: ustawa o VAT. Zdaniem Izby Skarbowej organ pierwszej instancji prawidłowo uznał, że zgodnie z art. 193 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) rejestr taki nie mógł stanowić dowodu w sprawie i po przeprowadzeniu wyliczenia struktury zakupów, określił wysokość podatku należnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne