25.05.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2007 r., sygn. I FSK 876/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia del. WSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Po 1158/04 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Sportowy "A." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 17 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2000 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Sportowy "A." na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.450 zł /trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił powołaną w sentencji wyroku decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego za okres od marca do grudnia 2000 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z 5 lutego 2004 r. (...) Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił dla Klubu Sportowego "A." /dalej: skarżący/ zobowiązanie w podatku od towarów i usług /dalej: podatek VAT/ za okres od marca do grudnia 2000 r. w kwocie wyższej od zadeklarowanej oraz ustalił za ten okres dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Powyższe było następstwem między innymi ustalenia, że skarżący nie wykazał za lipiec 2000 r. podatku należnego w kwocie 66.670 zł na skutek nie opodatkowania usług dzierżawy. Sprzedaż tych usług - jak wyjaśniono w uzasadnieniu decyzji - została udokumentowana fakturą VAT z 21 lipca 2000 r. wystawioną dla "U." GmbH w H. na kwotę 180.000 DEM /369.720 zł/. Wystawienie faktury było zaś następstwem umowy zawartej 26 sierpnia 1997 r. pomiędzy skarżącym a "U." GmbH, w której przyznano "U." opcję praw reklamowych na bandach oraz przeniesiono wyłączne prawo do realizacji działań reklamowych poprzez umieszczenie band reklamowych na stadionie na czas określony /od sezonu 1998/1999 do sezonu 2003/04/. W dniu 8 czerwca 1998 r., w związku z powyższą umową, strony zawarły porozumienie, w którym m.in. zawarto postanowienie dotyczące wydzierżawienia przez skarżącego na rzecz "U." wszelkich powierzchni i obiektów na stadionie przewidzianych na reklamy bądź możliwe do wykorzystania w celach reklamowych /np. bandy/. Skarżący zakwalifikował opisane czynności jako sprzedaż praw niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. W ocenie organu kontroli skarbowej natomiast sprzedaż tę należało zakwalifikować jako umowną sprzedaż usług dzierżawy powierzchni do wykorzystania w celach reklamowych opodatkowaną podatkiem VAT na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm. - dalej: ustawa VAT/. W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w P. podkreślił natomiast, że analiza treści par. 3 umowy z 26 sierpnia 1997 r. zawartej na sezony piłkarskie 1998 - 2004 oraz par. 3, par. 5 pkt 4 i par. 6 porozumienia z 8 czerwca 1998 r. a także pkt 1 i pkt 3 dodatkowego porozumienia z 12 lipca 2000 r. prowadziła do wniosku, że celem zawartych umów było umieszczenie band z reklamami na obiekcie sportowym. W jego ocenie dla rozstrzygnięcia spornej kwestii nie było istotne, kto był właścicielem band reklamowych, lecz to, że reklamy na bandach umieszczano w obrębie stadionu, którego powierzchnia była przedmiotem transakcji. Dyrektor Izby Skarbowej przyjął, że wskazane powyżej okoliczności faktyczne oraz wnioski wynikające z ustaleń umownych i porozumień prowadziły do uznania spornych czynności za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne