Wyrok NSA z dnia 31 maja 2007 r., sygn. I FSK 764/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak - Osetek, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 22 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 1/06 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w I. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2005 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2. zasądza od A. Spółki z o.o. w I. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 10.660 zł (słownie: dziesięć tysięcy sześćset sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22.03.2006 r., sygn. akt I SA/Bd 1/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. w I., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy dnia [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2005 r. oraz orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
W uzasadnieniu do tego rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności przedstawiono przebieg postępowania przed organami podatkowymi. W tych ramach wskazano, że w toku prowadzonego w stosunku do skarżącej spółki postępowania w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za luty 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że spółka zawyżyła wysokość podatku naliczonego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury z dnia 02.02.2005 r. dokumentującej nabycie od P. Sp. z o.o. w I. prawa wieczystego użytkowania gruntu przy ulicy E. [...] wraz ze znajdującym się tam pawilonem handlowym.
W toku czynności kontrolnych ustalono, że budynek ten P. Sp. z o.o. wybudowała w 1992 r. i przyjęła do użytkowania w dniu 31.08.1992 r. W trakcie użytkowania budynku sprzedawca poniósł wydatki na jego ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej i miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. W ocenie organu pierwszej instancji, budynek ten był towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust 1 pkt 1 w związku z 43 ust 2 pkt 1 oraz w związku z 43 ust 6 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą o VAT" i ponieważ sprzedawca użytkował go w okresie dłuższym niż 5 lat, licząc od momentu jego wybudowania, w celu wykonywania czynności opodatkowanych sprzedaż takiego budynku była zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty