Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 896/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Kołaczek Sędziowie sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.) sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant Anna Rembowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o. o. w likwidacji z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Op 62/06 w sprawie ze skargi C. sp. z o. o. w likwidacji z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C.Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 kwietnia 2006 roku; sygn. akt ISA/Op 62/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę C. Sp. z o.o. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z [...]; nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z [...], wydaną na podstawie art. 207 i art. 21 § 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 10 ust. 2, art. 21 ust. 1 i art. 27 ust. 6 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), stwierdził, iż za grudzień 2001 r. skarżąca zawyżyła podatek naliczony oraz zaniżyła podatek należny oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Skarżąca zaniżyła podatek należny wskutek nieopodatkowania towarów przeznaczonych na cele reprezentacji i reklamy, sprzecznie wg tego organu z art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Ponieważ skarżąca odliczyła podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów przeznaczonych na cele reprezentacji i reklamy, czynność przekazania towarów na te cele nie podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego było następstwem stwierdzenia zawyżenia kwoty podatku naliczonego do przeniesienia na następny miesiąc o kwotę 3453 zł, a podstawę prawną tego rozstrzygnięcia stanowił art. 27 ust. 6 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty