Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 553/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Marek Kołaczek sędzia NSA Małgorzata Niezgódka- Medek (spr.) Protokolant Anna Rembowska po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 października 2005 r. sygn. akt I SA/Po 1172/03 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2000 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuję sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze na rzecz M. R. kwotę 5500 zł (pięć tysięcy pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej M. R. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 października 2005 r. sygn. akt I SA/Po 1172/03. Wyrokiem tym Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.", oddalił skargę strony na decyzję Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia [...], którą utrzymano w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze z dnia [...]. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2000 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia Sąd przedstawił stan sprawy.
Podał, że stosownie do porozumienia między Ministerstwem Finansów RP, a Krajowym Urzędem Podatkowym Królestwa Szwecji w sprawie podejmowania jednoczesnych kontroli podatkowych, organ kontroli skarbowej na podstawie informacji uzyskanych od szwedzkich organów podatkowych dotyczących współpracy handlowej pomiędzy firmą M. R. - B., a szwedzką firmą M. w M., podjął kontrolę w polskiej firmie. Na podstawie zebranych dowodów organ uznał, że M. R. dokonał zakupów towarów w 2000 r. od szwedzkiej firmy M. na kwotę 14 430 259 SEK. Tę okoliczność potwierdzały faktury zakupu wraz ze szwedzkimi odprawami celnymi wystawionymi na firmę B. - M. R., faktury zakupu wraz z odprawami celnymi wystawione na nieistniejącą firmę H. J. - W., dowody Urzędu Celnego potwierdzające wwóz znacznej gotówki do Szwecji, wywóz towarów w takich samych ilościach, jakie widniały na fakturach, pismo Urzędu Celnego w Szwecji informujące, że M. R. powoływał się na kontakty handlowe z firmą H. J. i W. z Ukrainy i dokonywał zakupów w imieniu tych firm.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty