24.05.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2007 r., sygn. I FSK 1/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Juliusz Antosik sędzia NSA Alicja Polańska (spr.) Protokolant Anna Rembowska po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej spółki A [sp. z o.o. w Z.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 1809/05 w sprawie ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie kompensacji wzajemnych zobowiązań oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę spółki A [sp. z o.o. w Z.] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w przedmiocie skompensowania wzajemnych zobowiązań.

W sprawie tej Sąd pierwszej instancji ustalił następujący stan faktyczny.

30 listopada 2003 r. spółka złożyła korekty deklaracji VAT z wnioskiem o zwrot nadwyżki naliczonego podatku od towarów i usług powstałego od zakupów w październiku 2001 r. środków trwałych.

Pismem z dnia 9 marca 2005 r. podatnik wystąpił z wnioskiem do Urzędu Skarbowego w Z. o skompensowanie wzajemnych zobowiązań. Sąd Okręgowy w L., w związku z prowadzonym postępowaniem, zobowiązał bowiem spółkę do uiszczenia wpisu sądowego. Strona uznała, że skoro Skarb Państwa reprezentowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. dysponuje środkami spółki, a Sąd Okręgowy jest tym samym Skarbem Państwa, to możliwe jest przeksięgowanie kwoty wpisu sądowego z należnej stronie kwoty podatku od towarów i usług.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. odmówił skompensowania zobowiązania spółki wobec sądu Okręgowego w L.

Odwołując się od powyższego rozstrzygnięcia strona wniosła o jego uchylenie.

Podniosła przy tym, iż organ podatkowy nie wywiązał się z 60-dniowego terminu wyznaczonego przez ustawodawcę do zwrotu podatku, strona nie może dysponować należnymi jej środkami, a zatem słuszne jest - w ocenie spółki - potrącenie z należnej jej kwoty podatku zobowiązania względem Skarbu Państwa z tytułu wpisu sądowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne